Ikebana japońska sztuka układania kwiatów

249229_4a7129f163c904282d0d43baabe1be1c_large

Ikebana, to sztuka układania kwiatów, która swój rodowód ma w starożytnej Japonii. Świat od zarania istnienia dążył do piękna. Do piękna dążył człowiek, wymyślając wciąż nowe sposoby zaspokojenia odwiecznego głodu piękna i sztuki. Zdobił wiec człowiek ściany swoich jaskiń rozmaitymi malowidłami, tworzył piękna biżuterie, malował wspaniałe obrazy, tworzył tez piękną i uderzającą w serce muzykę. Jednym z wielu sposobów na dekorację wnętrz było ozdabianie wszelkiego rodzaju pomieszczeń kwiatami. W zależności od miejsca na ziemi i epoki, w pomieszczeniach, które zamieszkiwał człowiek niezwykle chętnie umieszczano kwiaty doniczkowe i cięte, kwiatami zdobiono też szlaki przejazdu władców, usypując im pod nogi prawdziwe kwiatowe kobierce. Z biegiem lat układanie kwiatów stało się prawdziwą sztuką, która w jednych rejonach świata wykształciła się nieco wcześniej, w innych kwiaty zaczęto układać trochę później. W europie sztuka układania kwiatów nazywana jest potocznie bukieciarstwem, używa się niejednokrotnie tez nazwy nieco wznioślejszej – florystyka. Współcześni floryści prześcigają się wręcz obecnie w tworzeniu coraz bardziej wyszukanych dekoracji kwiatowych , oraz bukietów. Coraz częściej tez Europa sięga po japońska sztukę ikebany oddając w ten sposób swoje uznanie dla tej prastarej sztuki układania kwiatów.
A jak układać ikebanę?
W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o zakup odpowiedniego naczynia, które będzie nadawało się do tej sztuki, oraz będzie w odpowiedni sposób komponować się z naszym wnętrzem. Potrzebny też nam będzie ostry metalowy nóż, którym skracać będziemy układane kwiaty, oraz kenzan, czyli dziurkowana podstawa, w której będziemy mogli nasze kwiaty umieścić. Wybór odpowiedniego naczynia na ikebanę, to sprawa indywidualna. Może ono być gliniane, lub porcelanowe. Należy jednak pamiętać o tym, że mistrzowie japońscy niezwykle biegli w układaniu ikebany preferowali skromne, minimalistyczne naczynia bez rzucających się szczególnie w oczy ozdób, tak aby nie zakłócały one niezwykłego piękna układanych kwiatów. Przy wyborze kenzanu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jego jakość. W kwiaciarniach dostępne są powszechnie kenzany porcelanowe z małymi dziurkami na kwiaty, a także plastikowe, najeżone kolcami na które kwiaty będziemy mogli nabić. Najlepiej jednak w sztuce ikebany sprawdzają się kenzany z mosiądzu, które mają zdolność neutralizacji wszelkich kwasów. Kwiaty umieszczone w tak szlachetnej podstawie przetrwają znacznie dłużej od innych.
Mistrzowie ikebany byli tez prawdziwymi mistrzami w kwestii przedłużania życia układanym przez nich kwiatom. Jedną ze stosowanych przez nich metod było przecinanie ukośne łodygi kwiatu pod wodą tak, aby nie dopuścić do jej kontaktu z powietrzem, co spowodowało by szybsze gnicie. Drugim sposobem na przedłużanie życia kwiatom było delikatne opalanie łodyg kwiatowych ogniem, co miało zabijać bakterie, a tym samym wstrzymywać procesy gnicia i pobudzać przewodzenie wody w łodydze. Kolejnym prostym sposobem na przedłużanie życia kwiatów było zanurzanie ich we wrzątku.

Comments are closed.